Art.-No. 115-00000 | SpeedyTie (RTT750HR)-PA66-RD/YE
Copied
  • Releasable and reusable cable tie
  • Bears loads of up to 888 N (approx. 90 kg)
  • 750 mm long for use in a wide variety of applications
  • Can be used for parallel bundling
  • Easy to handle when wearing work gloves
  • Available in signal yellow and in black
Colour Yellow (YE), Red (RD)
Fixation Method Releasable Cable Tie
Identification Plate Position none
Key product features releasable, for multiple routing
Material Polyamide 6.6 (PA66)
Min.Tensile Strength 888N
PART DESCRIPTION SpeedyTie (RTT750HR)-PA66-RD/YE
Package Content 25pcs.
Package Content packed in pack
Part No. RTT750HR2
Product Family SpeedyTie
Product Group Cable ties with quick release mechanism, parallel bundling
Releasable Closure (Yes/No) Yes
Tie Closure plastic pawl
Type SpeedyTie (RTT750HR)
UV-Stabilised No
Variant Inside Serrated
Bundle ⌀ max. 210.0mm
Bundle ⌀ min. 40.0mm
Length (L) 752.0mm
Thickness (T) 1.9mm
Width (W) 13.0mm
CE Certification No
CSA Certified No
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Flammability UL 94 V2
Hazardous Goods No
Operating Temperature -40 °C to +85 °C