Art.-No. 553-60014 | TLFX95DS-1x50YE-PO-X-YE
Copied
  • Shrink ratio 2:1
  • Halogen Free
  • Low smoke propagation, density and toxicity
  • 50 mm, 25 mm and 16 mm pre-cut marker options as standard
  • Available in yellow or white
  • Other lengths and colours available on request
  • Cable range 38.1 mm to 1.2 mm
  • Delivery in convenient storage boxes
Behaviour at low Temperature test method ASTM D2671
Colour Yellow (YE)
Fixation Method Suspend
Heat Aging Test 168h/150°C
Heat Aging test method ASTM D638
Heat Shock Test 4h/175°
Key product features halogen free, UV resistant, flame retardant, chemical resistance
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TLFX95DS-1x50YE-PO-X-YE
Package Content 2500pcs.
Package Content packed in carton
Part No. 55360014
Print Method thermal transfer print
Print Method (Alternative) laser beam print
Printable Yes
Product Family TLFX DS – 2:1 Rail Limited Fire Hazard "Ladder Style"
Product Group Shrinkable markers "Ladder Style", thermal transfer
Shrink Ratio 2:1
Type TLFX95DS-1x50YE
Variant Roller form
With inner glue (Yes/No) No
With label space No
Height (H) 50.0mm
Longitudinal Change After Shrinkage -5% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method UL 224
Recov. ⌀ d max. 0.189"
Recov. ⌀ d max. 4.8mm
Supplied ⌀ D min. 0.37"
Supplied ⌀ D min. 9.5mm
Wall (WT) 0.028"
Wall (WT) 0.700mm
Width (W) 50mm
Width printable 50.80mm
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
EN 45545-2 Results R22 HL3, R23 HL3
Elongation at break (min.) 200%
Elongation at break test method ASTM D2671
Flammability UL 224
Halogen-free Yes
Hazardous Goods No
Limited Fire Hazard Yes
Min. Shrink Temperature - °C +100 °C
Operating Temperature -55 °C to +105 °C
Oxygen index 34.9%
Oxygen index test method ISO 4589
ROHS compliant Yes
Recommended Ribbon Type TTDTHOUT
Reel Variant ladder-style
Shelf Life 24 months
Smoke density 44
Smoke density test method ISO 5659-2
Specifications
Specifications ASTM 1354, ASTM E 162, ASTM E 662, EN 45545-2, NFPA 130 compliant
Tensile Strength 11MPa
Test Method Tensile Strength ASTM D2671
Toxicity index 0.03
Toxicity index test method EN 17084
Volume Resistance 10¹⁴ Ω cm
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.15%